Część I – umowa dzierżawy, a koronawirus – obniżenie czynszu dzierżawnego
Jeżeli chodzi o zawarte umowy dzierżawy, sytuację taką przewidział art. 700 k.c., który stanowi, że jeżeli wskutek okoliczności, za które dzierżawca odpowiedzialności nie ponosi i które nie dotyczą jego osoby, zwykły przychód z przedmiotu dzierżawy uległ znacznemu zmniejszeniu, dzierżawca może żądać obniżenia czynszu przypadającego za dany okres gospodarczy.
W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że znaczne zmniejszenie przychodu oznacza zwykle zmniejszenie przychodu względem poprzednich okresów o połowę. Co istotne, dzierżawca nie może żądać na podstawie art. 700 k.c. całkowitego zwolnienia z zapłaty czynszu za dany okres, a jedynie stosownego zmniejszenia.
Przesłanki, które musi spełnić oraz wykazać dzierżawca to:
- nastąpiło znaczne zmniejszenie przychodów uzyskiwanych z przedmiotu dzierżawy.
- dzierżawca ani osoby, którymi posługuje się on w wykonaniu umowy, nie ponoszą odpowiedzialności za przyczyny zmniejszenia przychodu
- przyczyny zmniejszenia przychodu nie są związane z osobą dzierżawcy – np. nie są spowodowane chorobą dzierżawcy, jego śmiercią albo utratą przez niego wymaganych uprawnień.
Uznaje się za dopuszczalne umowne wyłączenie uprawnienia żądania obniżenia czynszu z powodu zmniejszenia się przychodu z dzierżawy wskutek wszystkich możliwych wypadków lub tylko z powodów szczegółowo wymienionych w umowie. Tym samym, w pierwszej kolejności należy zweryfikować czy umowa dzierżawy nie wyłączyła możliwości stosowania opisanego wyżej artykułu.
Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, z uwzględnieniem zapisów zawartej umowy, przed podjęciem decyzji warto skontaktować się z prawnikiem i wspólnie poszukać najlepszego wyjścia z niekorzystnej dla nas sytuacji.
Jeżeli potrzebujesz szczegółowej informacji skontaktuj się z nami online lub telefonicznie.
Notatkę przygotowała współpracująca z nami r. pr. Karolina Węgrzyn