Część II – umowa najmu, a koronawirus – obniżenie czynszu najmu
Niestety, przy umowie najmu nie występuje analogiczne uregulowanie jak przy umowie dzierżawy. O czym informowaliśmy w poście: zobacz Część I – umowa dzierżawy a koronawirus – obniżenie czynszu dzierżawnego.
W takiej sytuacji, można spróbować odwołać się do zasad ogólnych, m.in.: art. 357 1 k.c., który stanowi, że jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy. Rozwiązując umowę sąd może w miarę potrzeby orzec o rozliczeniach stron, kierując się zasadami określonymi w zdaniu poprzedzającym.
Przesłankami zastosowania art. 3571 KC są:
- nadzwyczajna zmiana stosunków;
- nadmierna trudność w spełnieniu świadczenia lub groźba rażącej straty dla jednej ze stron;
- związek przyczynowy pomiędzy zmianą stosunków a utrudnieniami w wykonaniu zobowiązania czy groźbą straty;
- nieprzewidzenie przez strony przy zawieraniu umowy wpływu zmiany stosunków na wykonanie zobowiązania.
W razie spełnienia wszystkich przesłanek każda ze stron zobowiązania może wytoczyć powództwo (główne lub wzajemne) przeciwko drugiej stronie o zmianę zobowiązania lub jego rozwiązanie (w praktyce uczyni to strona, na korzyść której będzie działało orzeczenie).
Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, z uwzględnieniem zapisów zawartej umowy, przed podjęciem decyzji warto skontaktować się z prawnikiem i wspólnie poszukać najlepszego wyjścia z niekorzystnej dla nas sytuacji.
Jeżeli potrzebujesz szczegółowej informacji skontaktuj się z nami online lub telefonicznie.
Notatkę przygotowała współpracująca z nami r. pr. Karolina Węgrzyn